גיבור-על: על הצילום "דוואבשה" של יהושע יוסף

הצילום של הילד אחמד דוואבשה, שמשפחתו נשרפה בפיגוע בדומא, זכה בקטגוריית חדשות/בודדות בתערוכת "עדות מקומית" בחודש שעבר. הצילום הזה, שבו הטרגי הופך כמעט לפנטסטי, מסוגל לקחת את המצב שיצר אותו ולהציג אותו באור חדש ומלא ניגודים

יהושע יוסף עבור ישראל היום, בית חולים ספרא לילדים, תל השומר, 2 בדצמבר 2015

ביוני האחרון כתבתי כאן על צילומיו הפואטיים של הצלם–משורר יהושע יוסף ועל איך צילומיו מראים לנו את הצדדים הנסתרים של המציאות הגלויה.

והנה בסוף חודש דצמבר האחרון, נפתחה תערוכת הצילום "עדות מקומית", תערוכה שנתית לצילומי עיתונות, שם מוצג צילום של יהושע של הילד אחמד דוואבשה, שאיבד את כל משפחתו באותו פיגוע אכזרי בדומא בשנת 2015. הצילום זכה במקום הראשון בקטגוריית חדשות/בודדות וגם לסיקור רחב בעיתונות ובטלוויזיה.

יהושע יוסף עבור ישראל היום, בית חולים ספרא לילדים, תל השומר, 2 בדצמבר 2015

יהושע יוסף עבור ישראל היום, בית חולים ספרא לילדים, תל השומר, 2 בדצמבר 2015

אפשר להבין מדוע נבחר הצילום הזה כמנצח, של הילד הקטן הלובש חליפת לחץ, ויהושע בכלל צילם אותו כאילו לבש חליפת גיבור על, עם הלחי האדומה המהווה תזכורת לאש הנוראה שכילתה, והנה הוא, הילד, מישיר מבט למצלמה, בעיניו השחורות אין שריד של פחד, רק תום. הצילום הזה מפעיל רגש אנושי בסיסי, לחמול את האחר, להרגיש את כאבו, ולהזדהות אתו. הצילום הזה מציג את הניגודים של החברה שלנו – של אגרופים קפוצים מול היד המלטפת, של הניכור מול האהדה, של החיפוש המתמיד אחר שיווי המשקל על אותו חבל דק של המציאות היומיומית. והצילום הזה של אחמד, יש בכוחו להשכיח כוחן של רגשות השנאה והנקם, יש בכוחו לנתק המציאות מכבליה המגדירים ומקטרגים, ולתת לכוח של הצילום לנצח.

תערוכת עדות מקומית פתוחה לקהל הרחב עד ה-28 בינואר 2017. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר התערוכה.

יש לכם הזדמנות לשמוע את יהושע מדבר על הצילום של הילד דוואבשה ועל מבחר תמונותיו, בנושא "סיפורו של דיוקן", ברב שיח צלמים, ביום חמישי הקרוב, 19.1.17 בשעה 19.00 במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים